Ptt Personeline Organ Bağışı Bilgilendirmesi

Haber Tarihi : 26.06.2014 11:39:37 Samsun Organ Nakli Koordinatörlüğü, Samsun PTT Baş Müdürlüğü çalışanlarına organ nakli ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.
A +   A -


PTT Baş Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında personellere organ nakli ile ilgili bilgiler veren Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, organ bağışının ve naklinin Türkiye’de istenilen oranlarda olmadığını söyledi.

Samsun'un organ bağışı ve nakli konusunda ülke genelinde ilk 5'te yer aldığını ifade eden Dr. Mehmet Kazak, "Ülkemizde her geçen gün diyaliz hasta sayısı artıyor. Diyaliz hasta sayısı 2000'li yıllar başlarında 26 binlerde iken, bu sayı günümüzde 50 binin üzerindedir. Bağış ve nakil konusunda da halen istenilen oranlarda değiliz" dedi.

Organ nakli ile bilgiler veren Dr. Kazak, "Ülkemizde akciğer, böbrek, ince bağırsak, kalp, karaciğer, pankreas, kalp kapağı, kan dokusu, kemik, kıkırdak, kornea ve tendon nakilleri yapılmaktadır. Organ ve doku nakillerinde cins, ırk, zengin ve fakir ayrımı yapılmaz" diye konuştu.

Samsun PTT Başmüdürü Adnan Sert ise yaptığı konuşmada, "Çiçeğe su vermezseniz su kurur. İnsan için gerekli olan nakil yapılmaz ise de insan da su almayan çiçek gibi kurur gider" ifadelerini kullandı

Konuşmaların ardından Samsun PTT Başmüdürü Adnan Sert ve bazı çalışanlar formları doldurarak organlarını bağışladılar


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !