Kanserden Korunmanın Yolları

Haber Tarihi : 03.08.2018 16:01:32 Alınacak birkaç tedbirle kanserden korunabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, ortaya çıkmadan önce kansere karşı alınabilecek tedbirleri açıkladı.
A +   A -

Kanserden korunma yolları hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Kliniğinden Prof. Dr. Serdar Yol, birkaç tedbirlerle kanserden korunulabileceğini ifade etti."Erken teşhis çok önemli"

Kansere karşı alınacak tedbirleri sıralayan Prof. Dr. Serdar Yol, "Çok sık fizik hareket yapmamız lazım. Yani hareketli hayat tarzı çok önemlidir. Beslenme alışkanlıkları, sebze meyve tüketimi gibi alışkanlıkları belirtmemiz lazım. Aşırı kilo almaktan sakınmak lazım. Sigara ve alkolden uzak durmak kanserden korunmanın yollarından faydalı olabilir. Erken teşhis çok önemli. Erken prensipleri yakalamak, erken tetkikleri yaptırmak lazım. Bu konuda da çok vurdum duymazlık yapmamak gerekir. Bu sağlık problemlerinde hastaların korkması yada utanması nedeniyle tedavi almak için doktora gitmediğinden dolayı bu bölge hastalıkların tam sıklığı da aslında bilinmemektedir. Hastadaki utanma duygusu ne yazık ki; tanı ve tedavideki gecikmeyi sağladığından hastalığın ilerlemesine hatta kansere dönüşmesine sebep olmaktadır. Bunun için mutlaka hastaların uzman doktorlar tarafından değerlendirilerek, radyolojik veya endoskopik incelemeler ile ameliyat öncesi detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !